Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer
Beskidzka Droga św. Jakuba
Lanckorona
Gmina Lanckorona wchodzi w skład powiatu wadowickiego, znajdującego się w województwie małopolskim. W skład gminy wchodzi pięć sołectw: Lanckorona, Izdebnik, Jastrzębia, Podchybie i Skawinki. Całkowita jej powierzchnia wynosi 40.5 km2, w tym sama Lanckorona, położona na południowo-wschodnim stoku Góry Lanckorońskiej (550 m n.p.m) zajmuje obszar 11.8 km2. Gmina Lanckorona graniczy z pięcioma gminami: Sułkowice, Skawina, Kalwaria Zebrzydowska, Stryszów, Budzów. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 52, łącząca Kraków z przejściem granicznym w Cieszynie. Komunikacja publiczna obsługiwana jest przez BUS. Lanckorona ma bezpośrednie połączenie z Krakowem, Kalwarią Zebrzydowską i Wadowicami.
Przebieg Drogi
Jastrzębia 20,9 km
Od strony Sułkowic wchodzimy do wsi Jastrzębia cały czas drogą główną idziemy pod górę w kierunku widocznej na horyzoncie Lanckorony. Wcześniej jednak obchodzimy górę Kępę (424m) z charakterystyczną kępą drzew na wierzchołku, na jej południowym stoku ulokowana jest miejscowość Kopań. Z prawej strony mijamy drogę z Izdebnika, którą dochodzą pielgrzymi z odcinka Szlaku Św. Jakuba poświęconego Św. Janowi Pawłowi II (z Krakowskich Łagiewnik przez Skawinę, Lanckoronę, Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic). My idziemy dalej grzbietem jednej z odnóg masywu Góry Lanckorońskiej (zwanej też Górą Zamkową) przez wieś Jastrzębia.
Na granicy miejscowości Lanckorona zwanego Lanckorona Podmieście, znajduje się kapliczka gdzie chwilę można odpocząć.
Po dość mocnym podejściu, po prawej stronie mijając mur ogrodzeniowy zobaczymy kapliczkę Konfederatów Barskich wzniesioną w 1910 roku idąc dalej przechodzimy koło gospodarstwa agroturystycznego AGA stamtąd już niedaleko do Lanckorony.
Idziemy dalej pod górę podziwiając wspaniałą panoramę. A stopniowo naszym oczom ukazują się po prawo Leńcze (biały kościół) dalej zgodnie ze wskazówkami zegara Skawinę (kominy elektrowni), Bielany z Klasztorem Kamedułów, osiedla Krakowa, Świątniki, Rudnik, oraz wzgórza Barnasiówki, Gościbi, Las Groby, Dział Palecki, a dalej (dochodząc już bliżej Lanckorony) na horyzoncie Koskową Górę, Babią Górę i Leskowiec
Lanckorona 22,9 km
Dochodzimy do drogi głównej biegnącej z Izdebnika do Lanckorony, z prawej strony w rozwidleniu dróg kapliczka słupowa. Dochodzimy do Cmentarza w obrębie którego znajduje się kościółek p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i rozwidlenia dróg:
- idąc na lewo ul. Krakowską, wyjdziemy na południową pierzeję Rynku w Lanckoronie mijając po drodze, po stronie lewej willę Słoneczną ze starodrzewiem, zniszczoną zabudowę z lat siedemdziesiątych wchodzimy do Restauracji Verona gdzie na pielgrzyma czeka posiłek, dalej hotel Korona, za nim mieści się Ośrodek Zdrowia oraz Apteka, Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, idąc dalej pod górę po lewej stronie w głębi Szkołę a przy niej przystanek busów (ul. Szkolna) tu też widoczny jest jeden z aspektów założenia urbanistycznego Lanckorony, mianowicie ciąg stodół, jeszcze kilka kroków i jesteśmy na Rynku, zaraz na rogu mieści się Izba Muzealna, Izba Konfederatów Barskich, sklepik wraz z informacją, tu można zakupić pamiątki.
- idąc na prawo ul. Świętokrzyską wyjdziemy na północną pierzeję Rynku mijając po drodze, zaraz nad cmentarzem, skręt ostro w prawo w drogę asfaltową, którą poprowadzony jest Szlak wyjściowy z Lanckorony do Kalwarii Zebrzydowskiej, idąc kilka kroków tą drogą w prawo jeśli skręcimy w lewo na drogę żwirową do lasu po około 200m dotrzemy do najstarszego w Lanckoronie pensjonatu Tadeusz gdzie możemy w rodzinnej atmosferze otrzymać nocleg i wyżywienie i poczuć się jak w domu – ale my mamy jeszcze dość sił aby iść prosto do Rynku (około 300m). Idąc ul Świętokrzyską mijamy charakterystyczne domy lanckorońskie, dochodząc do Rynku wcześniej mamy skręt w lewo w ul. Zacisze a po kilku krokach w prawo w ul. Zamkową. Tu na rogu znajduje się kawiarnia Arka, idąc dalej główną ulicą widzimy już Rynek, ale jeszcze po prawej stronie mijamy słynną z piosenki „Lanckorona” Marka Grechuty piekarnię, gdzie można zakupić świeże pieczywo. Wchodzimy na Rynek. Idziemy prosto północną pierzeją mijając po prawej długi żółty budynek dawnego Magistratu, w nim mieści się urocza kawiarnia „Pensjonat”, dochodzimy do rozchodzących się pod kątem prostym ulic Św. Jana i Kazimierza Wielkiego. Stąd widoczny już jest kościół parafialny pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Wchodzimy na chwilę modlitwy, na plebanii możemy otrzymać m.in. pieczęć do paszportu. Jeżeli mamy dość siły to idąc dalej ulicą Św. Jana nad kościół dotrzemy do ruin średniowiecznego zamku. Schodzimy na Rynek. Wchodząc kilka kroków w ul. Kazimierza Wielkiego znajdziemy pokoje gościnne „Justyna”. W Rynku na zachodniej pierzei przy schodach znajduje się sklep ABC, w którym też można uzyskać pieczęć. Usiądźmy na chwilę na ławce. Na zieleńcu znajduje się rzeźba „Anioł” włoskiego rzeźbiarza Enrico Muscetry , w rogu przed Izbą Muzealną kamień i dąb upamiętniające św. Jana Pawła II. Podziwiamy zabudowę miasteczka założonego na prawie magdeburskim. Domy z wysuniętymi okapami dachów, ułożone szczytowo (bokiem) lub kalenicowo (ścianą frontalną) do Rynku, dachy z charakterystyczną linią załamań, małe dzielone okna, brama przejazdowa mieczowana, domy od siebie oddzielone miedzuchami (przestrzeń ok. 1 m wystarczająca na przeprowadzenie konia). Rynek najbardziej stromy w Polsce (9,5%) tworzy naturalny amfiteatr.
Będąc w Lanckoronie trzeba koniecznie przejść ul. Zamkową. Z Rynku koło Magistratu wchodzimy w ul. Świętokrzyską i po kilku krokach naturalnie skręcamy w lewo pod górkę obok kawiarni „Arka” wtedy po prawej stronie, za nią następny budynek to jeden z nielicznych budynków niezmieniony od ponad stu lat z charakterystycznym gontem i drewnianymi rynnami, kiedyś bywał w nim znany aktor Wojciech Pszoniak. Dochodząc do końca brukowanej ul. Zamkowej warto wejść do pensjonatu „Zamek” równie znanego jak pensjonat „Tadeusz”. Tu była założona pierwsza w Lanckoronie szkoła rolnicza, właściciele do dziś pielęgnują ogród z cennymi okazami roślin. Wypicie kawy na tarasie tego pensjonatu z widokiem na „pół Małopolski” da siłę każdemu pielgrzymowi na dotarcie do Santiago de Compostella.
W Lanckoronie możesz też wejść na odcinek Szlaku poświęcony Św. Janowi Pawłowi II. Dlatego rano można pojechać busem (przystanek przy szkole) do Krakowa i wysiąść po około 20-30 min. Na przystanku w Borku Fałęckim (na dole pod kościołem) następnie kierować się w drogę na kompleks handlowy Makro na jego tyłach skręcić w prawo koło rozłożystego dębu (pomnika przyrody) skręcamy w lewo i po kilku krokach przechodząc pod mostem zaraz za nim ostro w lewo skos pod górkę i tam drogą wzdłuż torów kolejowych kierując się na wieżę kościoła dochodzimy do Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Wracamy do Lanckorony busem lub pieszo.
Wracamy na szlak. Wychodzimy z Lanckorony ul. Świętokrzyską i po około 300m przed cmentarzem skręcamy w lewo w drogę asfaltową, po zejściu ostro w dół, po lewej stronie mamy pensjonat „Tadeusz” a po prawej duży kompleks hotelu Modrzewiówka.
Obchodzimy Górę Lanckorońską aby dojść do Brodów i wejść na początek uświęconych od wieków dróżek kalwaryjskich w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Więcej informacji na stronach:
www.malopolskadroga.swjakub.pl
|