
Inicjatywa partnerska wokół Lanckorony. Tradycja, kultura, przedsiębiorczość - aktywizacja społeczności lokalnej wokół budowania wspólnej strategii rozwoju regionu
Działanie „Pilotażowy Program Leader +” ma na celu pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w tworzenie oraz realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów wiejskich – tworzenie Zintegrowanych Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich (ZSROW), budowanie Lokalnych Grup Działania (LGD) oraz podejmowanie przez nie działań na rzecz rozwoju i promocji regionu.
Na inicjatywę LEADER + składają się:
Zaangażowanie lokalnych partnerów - oznacza formułowanie programu rozwoju z uwzględnieniem specyfiki danego obszaru, jego mieszkańców, historii i tradycji itd.
Oddolne podejście - polega na podejmowaniu decyzji na szczeblu lokalnym. Angażuje się w to cała wspólnota, środowiska społeczne i gospodarcze, instytucje publiczne.
Partnerskie podejście i "Lokalna grupa działania" - lokalni partnerzy pracują nad formułowaniem strategii i planu działań oraz zarządzają wdrażaniem zaplanowanych rozwiązań. Innowacja - konkretne działania mają charakter innowacyjny, np. mogą dotyczyć nowego sposobu promowania lokalnych walorów, nowych i dotąd nie podejmowanych działań, nowego produktu, nowej formy organizacyjnej itd. Zintegrowane podejście - działania są ze sobą powiązane i traktowane jako spójna całość. Może to dotyczyć w szczególności powiązań pomiędzy różnymi grupami uczestników: gospodarczymi, społecznymi, kulturalnymi, ekologicznymi itp. Tworzenie powiązań i współpraca - sieć powiązań ma na celu stworzenie systemu informacji o programach rozwoju obszarów wiejskich oraz upowszechnianie innowacji w większej skali. Lokalne finansowanie i zarządzanie - przekazanie Lokalnym Grupom Działania odpowiedzialności związanej z podejmowaniem decyzji dotyczących finansowania i zarządzania jest ważnym warunkiem realizacji zaplanowanego przez grupę programu rozwoju.
Poszukiwanie wspólnych cech w kulturze, przyrodzie i gospodarce prowadzone jest przez przedstawicieli 4 gmin. Jedną z nich są Sułkowice, pozostałe to Lanckorona, Mucharz i Stryszów. Dla obszaru położonego w dwóch powiatach przyjęto nazwę Gościniec 4 Żywiołów. Sułkowice symbolizuje ogień, nieodłączny atrybut kowalskiej sztuki. Lanckoronę - powietrze i drewno, w nawiązaniu do materialnej kultury ciesielskiej, atystycznych dokonań mieszkańców i bywalców wioski położnej na wzgórzu. Agroturystyczne gospodarstwa, sadownicwo i sportowe pasje wskazują na symolikę ziemi przyjętą dla Stryszowa, oraz wody dla Mucharza, gdzie nadzieje na dokończenie zbiornika Świnna Poręba nabierają rumieńców. Z funduszu UE sfinansowano opracowanie strategii rozwoju 4 gmin oraz założono stowarzyszenie. Lata realizacji 2005-2006, kwota dotacji: 102 960 zł, całkowity koszt: 125 611,20 zł
|