Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer

panel+u%BFytkownika
Nie jesteś zalogowany !!!
Nie masz konta
Zarejestruj się »


wyszukaj+na+stronie


  

 

 

PARTNERZY 


informacje+o+stronie
Liczba wizyt:
2 805 005

Ilość odsłon:
5 857 827

Ostatnia aktualizacja:
2016-03-03 08:35:08


0Valid HTML 4.01 Transitional

Wędrówki po Lanckoronie

UWAGA!
Na wszystkich trasach turystycznych prosimy o zachowanie ostrożności, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a na obszarach leśnych zarządzeń administracji lasów państwowych. Za ewentualne wypadki na trasach nie ponosi się odpowiedzialności.
 
 
 
Spacerkiem po Górze Lanckorońskiej
 
Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony w ramach projektu "Przystosowanie Góry Lanckorońskiej do celów ekoturystyki, rekreacji, wypoczynku na łonie natury i ekoturystyki" wytyczono sieć alejek i ścieżek spacerowych wokół Góry Lanckorońskiej (o łącznej długości ok. 10 km) i wyposażono je w podstawową infrastrukturę turystyczną i wypoczynkową. Alejki, których oryginalne nazwy sięgają czasów dwudziestolecia międzywojennego, cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, wczasowiczów, a także miejscowej ludności. Szlaki pozwalające na poznanie mniej znanej, lesistej strony Góry Lanckorońskiej oznakowane są kolorystycznie w terenie, obejmują dwa punkty widokowe oraz cztery altany przeciwdeszczowe wyposażone w ławy i stoły biwakowe. Dzięki trzem tablicom informacyjnym ustawionym w Rynku, przy końcu ulicy Zamkowej oraz na polanie pod ruinami zamku, przebywający w Lanckoronie turyści mogą się zorientować w terenie, wybierając trasę spaceru i odkrywania uroków przyrodniczych i krajobrazowych Góry Lanckorońskiej.
 
Trasy spacerowe wokół góry Lanckorońskiej
 • czerwona: Dawny Trakt Królewski
 • zielona: Aleja Zakochanych
 • niebieska: Droga na Moczary
 • żółta: Aleja Cichych Szeptów
 • brązowa: Droga do Dawnego Kamieniołomu
Z Rynku na Górę Lanckorońską
Spacer po Lanckoronie rozpoczynamy na malowniczym zabytkowym Rynku. Zachowały się tutaj XIX-wieczne drewniane domy charakteryzujące się budownictwem zrębowym, ze stromymi dachami konstrukcji przyczółkowej, z wysuniętymi poddaszami i szerokimi mieczowanymi bramami wjazdowymi. Stylowe latarnie, ławeczki i klomby róż
zapraszają zmęczonych do odpoczynku. Na Rynku, w sąsiedztwie końcowego przystanku autobusowego, przyjeżdżający mogą zobaczyć tablicę informacyjną z planem zabudowy Lanc-korony, lokalizacją XIV-wiecznego zamku oraz rozmieszczeniem sieci alejek i ścieżek spacerowych na północnych zalesionych stokach Góry Lanckorońskiej.
Opuściwszy Rynek, wędrujemy w stronę Góry Zamkowej ulicą św. Jana. Po drodze zwiedzamy zabytkowy XIV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela, pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego, i pniemy się pqd górę, podziwiając piękne widoki, które rozciągają się aż po Babią Górę i Tatry. Mijamy willę "Pod Zamkiem" i wchodzimy w teren zalesiony. Skręcając w prawo, leśną drogą docieramy do polany leżącej przed fosą obronną i ruinami zamku.
 
Zamek lanckoroński
Przed nami na stromym kilkunastometrowym stoku widać fragmenty baszt wschodniej i zachodniej, połączone od południa murem obronnym. Pnąc się po stoku otoczonym fosą mijamy resztki fundamentów mostu zwodzonego i wchodzimy na dziedziniec zamkowy. Niestety niewiele się tutaj zachowało. Fragmenty baszt i murów obronnych oraz fundamenty niegdyś budowli mieszkalnych wyznaczają obrys dziedzińca zamkowego. W baszcie południowo-wschodniej obejrzeć możemy komnatę częściowo odrestaurowaną
przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony w latach 1962 - 65. Obecnie Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony prowadzi prace przy uzupełnianiu ubytków w narożniku baszty południowo-wschodniej oraz w południowym murze obronnym. Zwiedziwszy ruiny zamku, wracamy na polanę, aby odpocząć na rozmieszczonych tu ławeczkach i pożywić się w stylowej altance.
Na szczycie Góry Zamkowej znajdują się dwa punkty widokowe, z których roztacza się urzekający pejzaż. Od strony zachodniej rozciąga się panorama na Kalwarię Zebrzydowską, klasztor, dróżki kalwaryjskie i pasmo górskie Leskowca. Od strony wschodniej możemy podziwiać widoki na Jastrzębie, Sułkowice, klasztor na Bielanach, Mogilany, Skawinę i biegnące w dali pasma Beskidu.
 
Alejki spacerowe
Nasyciwszy oczy pięknymi widokami i odkrywszy tajemnice zamku lanckorońskiego, wybieramy się na wędrówkę alejkami i ścieżkami spacerowymi w masywie leśnym Góry Lanckorońskiej. W wyborze trasy pomaga nam umieszczona na polanie pod ruinami tablica informacyjna z planem oznakowanych tras spacerowych. Najczęściej wybieranym wariantem jest spacer dwiema trasami okrążającymi Górę Lanckorońską - Aleją Zakochanych (kolor zielony) i Aleją Cichych Szeptów (kolor żółty). Taki spacer zajmuje ok. 55 min. Amatorzy przyrodniczych atrakcji bardzo często wybierają też trasy Na Moczary (kolor niebieski) i Do Dawnego Kamieniołomu (kolor brązowy), która łączy się z Dawnym Traktem Królewskim (kolor czerwony).
Aby się znaleźć na Alei Zakochanych, schodzimy z polany pod ruinami zamku w kierunku południowo-zachodnim trasą oznakowaną kolorem zielonym, mijamy pensjonat Pod Zamkiem i wchodzimy w układ leśny. Trasa wiedzie przez las wśród jodeł, modrzewi, sosen, gdzieniegdzie urozmaicony dębami, bukami, grabami i jesionami. Spotkania ze zwierzętami leśnymi nie należą do rzadkości. Aleja Zakochanych doprowadza nas do altanki z ławkami i stołem biwakowym, która zaprasza do odpoczynku i pozwala schronić się przed deszczem. W sąsiedztwie znajduje się paśnik -karmnik dla zwierząt, zaopatrywany w okresie zimowym przez miejscowe koło łowieckie "Myśliwiec".
Przy altance ścieżki spacerowe się rozwidlają. Od Alei Zakochanych odchodzi tu Aleja Cichych Szeptów (kolor żółty) oraz trasa Na Moczary (kolor niebieski), którą po 30 min można dojść do ulicy Legionistów, a dalej do Świętokrzyskiej prowadzącej już na sam Rynek.
Wędrując Aleją Cichych Szeptów, zachwycamy się spokojem i pięknem otaczającego nas lasu. Po drodze mijamy drugą altankę oraz oznakowane zejście do Drogi do Dawnego Kamieniołomu (kolor brązowy). Droga ta po ok. 35 min doprowadza do kamieniołomu, a w drodze powrotnej dochodzi
do Dawnego Traktu Królewskiego
(kolor czerwony), którym dotrzemy do ulicy 3 Maja, a nią do Rynku.
Przy altanie Aleja Cichych Szeptów skręca w lewo, spotykając się z Aleją Zakochanych. Stąd na Rynek można zejść malowniczą ulicą Zamkową.
 
 
Wędrówki piesze

Przez opisany obszar przebiegają trzy znakowane (PTTK-owskie) szlaki piesze: niebieski, żółty i czerwony.
 
Niebieski szlak turystyczny (I n)
Znaki niebieskie biegnące przez Lanckoronę są fragmentem długodystansowego szlaku zdążającego z Brzeźnicy przez Kalwarię Zebrzydowską, Koskową Górę do Jordanowa, a następnie przez Luboń Wielki, Rabkę na Turbacz, stamtąd zaś do Łopusznej. Szlak ten przechodząc obok stacji kolejowej Kalwaria Lanckorona jest najprostszym sposobem na dotarcie stąd do centrum Lanckorony. Ze stacji PKP wędrujemy za znakami w kierunku południowym, idąc ulicą Dworcową. Osiągnąwszy skrzyżowanie z drogą krajową nr 52, skręcamy na wschód i zmierzając wzdłuż tej drogi, docieramy do Brodów, pokonując most na Skawince (Cedronie). Przechodzimy przez skrzyżowanie z lokalną drogą biegnącą do Palczy i wkraczamy pomiędzy zabudowania na lekko wznoszącą się ścieżkę. Po kilku minutach docieramy
do drogi biegnącej w kierunku południowym. Droga początkowo asfaltowa zmienia się niebawem w polny dukt i doprowadza nas na Capią Górę (376 m n.p.m.). Bezpośrednio przed nami na południu ujrzymy Górę Lanckorońską (550 m n.p.m), na zachodzie dominuje Żar (527 m n.p.m.) oraz Żarek z charakterystyczną sylwetką kalwaryjskie-go klasztoru. Dobrze widoczne są dróżki kalwaryjskie, ich przebieg pokrywa się z równie wyraźnymi szpalerami drzew u podnóża klasztoru i białego budynku seminarium. Z lewej strony Żaru na horyzoncie daje się zauważyć wyrównane pasmo Beskidu Małego. Pejzaż na północy zdominowany jest przez pogórskie Pasmo Draboża (435 m n.p.m.).
Dalsza część szlaku prowadzi przez las, którym docieramy do drogi łączącej Brody z Lanckorona. Znaki niebieskie odbijają jednak ścieżką pomiędzy domki letniskowe i wiodą na stok Góry Lanckorońskiej. Po krótkim stromym odcinku droga wyrównuje się i przechodząc ponad zabudowaniami pensjonatu Tadeusz, mija mały kamieniołom. Po chwili docieramy do szlaku żółtego i teraz idąc pod górę w kierunku zachodnim, dochodzimy w rejon małej polanki u stóp ruin zamku. Stąd od Rynku w Lanckoronie dzieli nas już tylko kilkuminutowy marsz. Dalsza część szlaku niebieskiego biegnie w kierunku południowo-wschodnim. Można stąd dotrzeć w ok. 4.30 g. na Koskową Górę (868 m n.p.m.), stanowiącą jeden z najlepszych punktów widokowych w tej części Beskidów. Bliżej - ok. 1 g. wędrówki z lanckorońskiego Rynku - szlak niebieski przechodzi obok murowanego krzyża upamiętniającego miejsce bitwy, jaką konfederaci barscy stoczyli z wojskami rosyjskimi w 1771 r.
 
Żółty szlak turystyczny
(Iż) Prowadzi z Kalwarii Zebrzydowskiej przez Zarzyce Wielkie do Podchybia i dalej do Woli Radziszowskiej.
(IIż) Przechodząc przez Lanckoronę, jest odcinkiem szlaku biegnącego z Myślenic przez Sułkowice, Lanckoronę, Skawinki na Chełm Wschodni (565 m n.p.m.). Czas przejścia z Myślenic do Lanckorony wynosi ok. 6.30 g. Szlak z Myślenic wznosi się na Dalin (506 m n.p.m.) i przemierza zalesione Pasmo Barnasiów-ki (nie przebiega jednak przez samą Barnasiówkę, 566 m n.p.m.), dochodząc do Sułkowic, skąd drogą przez Jastrzębie dociera do Lanckorony. Aby dostać się z Rynku w Lanckoronie na Chełm Wschodni (ok. 2 g.), należy kierować się szlakiem żółtym biegnącym początkowo wespół ze znakami niebieskimi oraz szlakiem rowerowym na południowy wschód wzdłuż drogi prowadzącej do przysiółka Lanckorony zwanego Pod Miasto. Tutaj znaki żółte skręcają na zachód i szlak powoli schodzi jezdnią do doliny potoku Skawinka, a ominąwszy zabudowania Łaśnicy, wiedzie do centrum Skawinek. Za drewnianym kościółkiem
w Skawinkach, błądząc wśród zabudowań, szlak wyprowadza na drogę biegnącą poprzez pola na południowy zachód. Drogą tą docieramy do miejsca, w którym krzyżują się szlaki żółty z czerwonym. Stąd podążając na zachód wzdłuż granicy lasu, mijamy drogę (łączącą Stronie z Zachełmną) oraz leśniczówkę i wchodzimy na Chełm Wschodni. Ten ostatni odcinek biegnący wspólnie żółtym i czerwonym szlakiem oferuje widok ciągnący się od Koskowej Góry poprzez Pasmo Policy aż do Babiej Góry.
 
Czerwony szlak turystyczny
Prowadzi z Zembrzyc do Zachełmnej i przez górę Chełm (525 m n.p.m.) do Palczy południową granicą Gminy Lanckorona z sąsiednią gminą Budzów. Można nim dotrzeć do Myślenic.
 
Bursztynowe trasy rowerowe

Zwiedzanie świata na rowerze jest jedną z wielu form nowego stylu podróżowania zwanego ekoturystyką. Uczestnicy takiej wyprawy świadomie starają się jak najmniej ingerować w naturalne ekosystemy, wyrażają szacunek dla otaczającej przyrody i kultury ludności miejscowej, a ich turystyczne wydatki wspierają lokalną gospodarkę oraz ochronę wartości przyrodniczych i kulturowych.
Uroczyste otwarcie bursztynowych tras rowerowych miało miejsce w 2001 r. podczas Jarmarku Świętojańskiego. Trasy zostały wytyczone i oznakowane przez Gminę Lanckorona w ramach konkursu zorganizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska pn. "Bursztynowe trasy rowerowe" (Program Szlak Bursztynowy).
Główny czerwony szlak rowerowy prowadzi przez wszystkie pięć miejscowości Gminy i został tak zaplanowany, aby łączył się z trasami projektowanymi w sąsiednich gminach. Od strony południowo-zachodniej zbiega się z bursztynowym szlakiem rowerowym oznakowanym w gminie Stryszów. Oznakowano też trzy niebieskie szlaki łącznikowe, umożliwiające pokonanie pewnych odcinków trasy dodatkowymi, ciekawymi krajobrazowo trasami górskimi. Natomiast pięć zielonych szlaków dojazdowych daje sposobność dotarcia do dodatkowych, wartych poznania atrakcji kulturowych i przyrodniczych Gminy.
 • Wjazd na Bursztynowy Szlak Rowerowy Gminy Lanckorona
  Wola Radziszowska (przystanki PKP, PKS) koło drewnianego kościółka - początek głównego czerwonego szlaku rowerowego.
 • Sułkowice Zielona (przystanek PKS) -jedziemy ok. 3 km przez Ptaszni-cę, docierając do szlaku zielonego (Iz) przy "Starej Poczcie" w Izdebniku.
 • Sułkowice Centrum (przystanek PKS) - skręcamy przy kościele w Suł-kowicach w kierunku Lanckorony, po ok. 3 km dojeżdżając do szlaku niebieskiego (2n) w Jastrzębi.
 • Kalwaria Zebrzydowska (przystanki PKP, PKS) - jedziemy w kierunku Brodów i Palczy drogą koło kościoła Grobu Matki Bożej, po ok. 4 km docieramy do szlaku zielonego (3z) w Lanckoronie "Za Górą".
 • Kalwaria Zebrzydowska (przystanki PKP, PKS) - jedziemy w kie-
  runku Brodów i Palczy, mijamy "Most Anielski" i kilka kalwaryjskich kapliczek; przy drogowskazie na Lanckoro-nę skręcamy w lewo stromo do góry. Pokonawszy łącznie ok. 6 km, dojeżdżamy do głównego szlaku czerwonego w Rynku w Lanckoronie.
 • Stryszów - bursztynowy szlak rowerowy (przystanki PKP, PKS) - jedziemy przez Stronie w kierunku Zachełmnej i po ok. 4 km dojeżdżamy do głównego czerwonego szlaku lub szlaku niebieskiego (3n) na Górze Chełm.
 • Budzów - Zachełmna (przystanek PKS) - jedziemy w kierunku Stronią i Skawinek, by po ok. 5 km dojechać do głównego szlaku czerwonego lub szlaku niebieskiego (3n).
Główny czerwony szlak rowerowy
Szlak rozpoczyna się przy drewnianym kościółku w Woli Radziszowskiej (gmina Skawina), skąd prowadzi w stronę Podchybia, mijając krzyż przydrożny i zespół dworski w Podchybiu z przełomu XVIII i XIX w. Drogą, która stanowi pozostałość po alei dojazdowej do dworu, wyjeżdżamy na wzniesienie, skąd roztacza się widok na Zarzyce, Leńcze i Górę Lanckorońską. Skręcamy w lewo i pokonawszy ok. 3 km, dojeżdżamy do zabudowań Izdebnika. Tu główny szlak spotyka się ze szlakiem niebieskim (In). Główny szlak bursztynowy biegnie przez wieś, a potem odbija od drogi prowadzącej do centrum Izdebnika i rusza nieco pod górę, wiodąc nas przez ok. 3,5 km polną drogą. Podziwiamy stąd panoramy Leńcz, Izdebnika, częściowo Kalwarii Zebrzydowskiej, Góry Lanckorońskiej i Podchybia. Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 52, po lewej stronie mijając figurkę upamiętniającą średniowieczne trakty komunikacyjne. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy na drugą stronę drogi, a po kilku metrach skręcamy w prawo, obierając kierunek: Lanckorona. Po ok. 100 m drogi asfaltowej na końcu lasu skręcamy w lewo w drogę polną i jedziemy dalej przez około 1,5 km skrajem pól. Docieramy do drogi asfaltowej, spotykamy szlak zielony (Iz). Główny szlak bursztynowy skręca w prawo. Jadąc pod górę ponad 1 km, docieramy do zabudowań Jastrzębi. Szlak czerwony spotyka się tu ze szlakiem niebieskim (2n). Skręcamy w prawo, by po prawie 3 km dotrzeć do Lanckorony. Po drodze mijamy kapliczkę graniczną, kaplicę Konfederatów Barskich z 1910 r., figurę przydrożną, Bajorach, cmentarz z neogotyckim kościółkiem Świętego Krzyża. Podziwiamy widoki na las Groby, Górę Lanckorońską, centrum Jastrzębi i Babią Górę. Przed wjazdem do centrum Lanckorony, a niedaleko za cmentarzem spotkamy szlak zielony (3z). Główny szlak prowadzi na średniowieczny Rynek w Lanckoronie, skąd na Górę Lanckorońską biegnie szlak zielony (4z). Z Rynku w Lanckoronie główny szlak czerwony wiedzie w kierunku Skawinek. Stromo opada, by po ok. 1,5 km doprowadzić do części Lanckorony zwanej Pod Miasto", mijając po prawej stronie kapliczkę św. Anny. Na rozwidleniu dróg spotyka się ze szlakiem zielonym (5z). Stąd po ok. 1 km jazdy ostro w dół docieramy do doliny potoku Cedron, skręcamy w lewo, wjeżdżając na drogę główną Brody - Palcza, przemierzamy most i przez ok. 0,5 km zdążamy dość ruchliwą drogą. Odbijamy z niej w prawo, stromo pod górę. Jedziemy przez Zadziele, skąd roztaczają się przepiękne widoki na okoliczne łagodne wzgórza z charakterystyczną szachownicą pól. Szlak doprowadza do drogi głównej Stronie - Zachełmna - Budzów. Stąd można skręcić w prawo do miejscowości Stronie, podążając dalej bursztynowym szlakiem rowerowym wytyczonym przez sąsiednią gminę Stryszów. Główny czerwony szlak rowerowy skręca na głównej drodze w lewo, kierując się na Zachełmną i do Budzowa (sąsiednia gmina). Po drodze spotyka się ze szlakiem niebieskim (3n) u stóp góry Chełm.
 
Niebieskie szlaki łącznikowe
(In). Długość: 3 km. Odchodzi od szlaku czerwonego w Izdebniku. Prowadzi obok tartaku i młyna i przekracza drogę krajową nr 52 Kraków - Cieszyn. Dalej wbiega na częściowo zachowaną aleję wiodącą do XIX-wiecznego zespołu dworskiego. Prowadzi na wzniesienie, skąd roztacza się widok na panoramę Izdebnika, Górę Lanckorońską i okoliczne wzgórza. Opada do centrum Izdebnika. Przejechawszy drogę krajową nr 52, docieramy do kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty z lat 1838 - 41, który można zwiedzić po uzgodnieniu tego z księdzem. Mijamy szkołę i jedziemy w stronę Domu Strażaka (w lewo). Tutaj niebieski szlak łącznikowy spotyka się z głównym czerwonym szlakiem bursztynowym.
(2n). Długość: 4 km. Odchodzi od szlaku czerwonego w Jastrzębi, odbijając w lewo. Po ok. 100 m skręcamy w prawo w dolinę potoku Jastrząbka (jadąc prosto na wschód, można stąd dotrzeć do centrum miasta Sułkowice, sąsiedniej Gminy - ok. 3 km). W Jastrzębi za mostem po prawej stronie mijamy dwór z XIX w., w którym obecnie mieści się szkoła, a po lewej resztki dworskich zabudowań gospodarczych. Dalej szlak biegnie lekko pod górę, prowadząc do rozwidlenia dróg, gdzie spotyka się ze szlakiem zielonym (2z). Szlak mija przysiółki Zagrodę i Kopań. Niebieski szlak łącznikowy spotyka się z głównym szlakiem czerwonym w okolicach szkoły i ulicy Piłsudskiego prowadzącej prosto na Rynek.
(3n). Długość: 3 km. Odbija od drogi na Zachełmną w lewo, pokrywając się z żółtym szlakiem pieszym. Jedziemy przez las Kamionka na górze Chełm i zjeżdżamy do centrum Skawinek, mijając po prawej stronie ciekawą kapliczkę "Dzwonek". Docieramy do drewnianego XVIII-wiecznego kościoła parafialnego pw. św. Joachima, który to kościół w latach 50. ubiegłego stulecia został przeniesiony z Przytkowic. Znowu wjeżdżamy na ruchliwą drogę Brody - Palcza, skręcając w lewo, po prawej stronie mijamy szkołę i pokonawszy ok. 1 km, napotykamy szlak czerwony prowadzący z Lanckorony.
 
Zielone szlaki dojazdowe
(Iz). Długość: 0,8 km. Został wytyczony do zabytkowej "Starej Poczty" - zajazdu z przełomu XVIII i XIX w.
(2z). Długość: 1,7 km. Biegnie przez Podkieckę, skąd można zobaczyć panoramę Kopani oraz kamieniołom i spotkać salamandrę, zaskrońca, sarny.
(3z). Długość: 1 km. Przed wjazdem do centrum Lanckorony za cmentarzem można ruszyć szlakiem zielonym prowadzącym drogą asfaltową przez las ok. 1 km do części Lanckorony zwanej "Za Górą", gdzie stoją domy letniskowe. Dalej zmierzając tą drogą, dojeżdżamy do Brodów "Koło Grobku", czyli kościoła Grobu Matki Bożej należącego do dróżek - szlaku pielgrzymkowego Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Obszar Sanktuarium
Kalwaryjskiego i część Góry Lanckorońskiej z ruinami zamku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
(4z). Długość: 0,5 km. Prowadzi z Rynku w Lanckoronie koło kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela na szczyt Góry Lanckorońskiej, do ruin zamku. Tam na polanie pod zadaszeniami można odpocząć, podziwiając niezapomnianą panoramę Babiej Góry, Tatr, Kalwarii Zebrzydowskiej i Leńcz, Skawiny, Bielan - Klasztor, Świątnik, Rudnika i Jastrzębi oraz zaplanować dalszą wędrówkę.
(5z). Długość: 2,5  km. Biegnie z Lanckorony "Pod Miasto" do krzyża "Palec-kiego" upamiętniającego klęskę w bitwie z Rosjanami poniesioną w 1771 r. Roztacza się stąd przepiękna panorama Lanckorony i okolicznych wzgórz oraz lasu "Groby".
 
Trasa bryczek konnych

W Lanckoronie wytyczono i oznakowano szlak bryczek konnych. Trasa nawiązuje do czasów dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Lanckorona rozwijała się jako miejscowość turystyczna i wypoczynkowa. Wówczas turystów (popularnie zwanych worcorzami lub letnikami), którzy przyjeżdżali koleją do stacji Kalwaria-Lanckorona w Brodach, podwoziły na Rynek lanckoroński liczne bryczki konne.
Szlak bryczek konnych prowadzi przez wszystkie pięć miejscowości Gminy - rozpoczyna się w Podchybiu, biegnie przez Izdebnik, Jastrzębie, Lanckoronę do Skawinek, mijając główne zabytki i miejsca widokowe Lanckorony. W większej części pokrywa się z czerwonym szlakiem rowerowym. Informacji o wynajmie bryczek udziela Gminny Ośrodek Kultury, można ich też zasięgnąć w miejscach noclegowych (zob. rozdział I).
Trasa zaczyna się w Zarzycach - miejscowości położonej niedaleko Leńcz i Woli Radziszowskiej - w której kilka gospodarstw wypożycza zaprzęgi konne. Z Zarzyc szlak biegnie do Pod-chybia, a po ok. 3 km doprowadza do zabudowań Izdebnika i przecina wieś (znaczna część trasy bryczek konnych pokrywa się z przebiegiem głównego czerwonego szlaku rowerowego). Po ok. 1,5 km trasa byczek konnych skręca w prawo i wiedzie polną drogą skrajem lasu, skąd roztacza się malownicza panorama Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Pokonawszy ok. 3,5 km, dojeżdżamy do drogi krajowej nr 52, po lewej stronie mijając figurkę upamiętniającą średniowieczne trakty komunikacyjne. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy na drugą stronę drogi krajowej nr 52, a po kilku metrach skręcamy w prawo - obierając kierunek: Lanckorona. Po ok. 100 m na końcu lasu skręcamy w lewo w drogę polną, mając po lewej stronie las, i jedziemy skrajem pól wyboistą drogą długości ok. 1,5 km. W dali widoczna jest kapliczka.
Docieramy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo, jadąc pod górę ponad 1 km aż do zabudowań Jastrzębi. Trasa bryczek konnych skręca w lewo, pokrywając się z niebieskim szlakiem rowerowym (2n). Po około 100 m skręcamy w prawo w dolinę potoku Jastrząbka. W Jastrzębi za mostem po prawej stronie mijamy sklep oraz XIX-wieczny dwór, w którym obecnie mieści się szkoła, a po lewej stronie resztki
dworskich zabudowań gospodarczych. Jedziemy dalej lekko pod górę. Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, gdzie trasa pokrywa się z zielonym szlakiem rowerowym (2z). Przejeżdżamy przez Podkieckę (ok. 1,7 km), skąd podziwiamy panoramę Kopani. Można tu zobaczyć kamieniołom, a także spotkać salamandrę, zaskrońca, sarny. Na Kopani szlak bryczek konnych łączy się ponownie z niebieskim szlakiem rowerowym (2n), skąd po ok. 2,5 km dociera do Lanckorony, gdzie zbiega się z czerwonym szlakiem rowerowym. Ulicą Piłsudskiego wjeżdżamy na spadzisty Rynek lanckoroński jak "worcorze" w dwudziestoleciu międzywojennym.
Z Lanckorony trasa bryczek konnych prowadzi do Skawinek, pokrywając się z czerwonym szlakiem rowerowym. Jedziemy ostro w dół przez ok. 1,5 km do części Lanckorony zwanej "Pod Miasto", mijając po prawej stronie kapliczkę św. Anny. Tu na rozwidleniu dróg warto też podjechać pod "Krzyż Palecki" upamiętniający klęskę w bitwie z Rosjanami poniesioną w 1771 r. (ok. 2,5 km zielonym szlakiem rowerowym 5z). Stąd roztacza się przepiękna panorama Lanckorony i okolicznych wzgórz oraz lasu "Groby".
Od kapliczki św. Anny trasa bryczek konnych, tak jak czerwony szlak rowerowy, skręca w prawo i dalej prowadzi ostro w dół, by po ok. 1 km dotrzeć do doliny potoku Cedron. Tu skręcamy w lewo, wjeżdżając na drogę główną Brody - Palcza (w pobliżu znajdują się sklepy i bary). Pokonujemy most i ostrożnie, gdyż droga jest ruchliwa, po ok. 0,5 km skręcamy w prawo, podążając stromo pod górę drogą asfaltową. Przemierzamy Zadziele, skąd roztaczają się miłe dla oka widoki na okoliczne łagodne pagórki z charakterystyczną szachownicą pól. Po ok. 3 km trasa dociera do drogi głównej Stronie - Zachełmna - Budzów, gdzie skręca w lewo - w kierunku Zachełmnej (skręcając w prawo, dotrzemy do Stryszowa, gdzie warto zwiedzić dwór, zobaczyć liczne kapliczki przydrożne, zajrzeć do gospodarstw ekologicznych i podziwiać smaki i barwy typowej beskidzkiej wsi). Trasa bryczek konnych kończy się przy drodze na Zachełmna, w lesie, prawie na szczycie góry Chełm. Jadąc prosto asfaltem, dotrzemy do Zachełmnej niedaleko Budzowa. Do Lanckorony możemy wrócić "po śladach" albo na górze Chełm skręcić w lewo i pomagając sobie znakami niebieskiego szlaku rowerowego (3n) przez las Kamionka zjechać po ok. 3 km do centrum Skawinek. Po prawej
stronie mijamy kapliczkę "Dzwonek" i docieramy do drewnianego XVIII-wiecznego kościółka św. Joachima, który w latach 50. XX stulecia został tu przeniesiony z Przytkowic (kwestię zwiedzania należy wcześniej uzgodnić z księdzem). Tu znowu wjeżdżamy na ruchliwą drogę Brody - Palcza skręcając w lewo, po prawej stronie mijamy szkołę i pokonawszy ok. 1 km, dojeżdżamy do trasy bryczek konnych i szlaku rowerowego czerwonego, który po 2,5 km stromej jazdy pod górę doprowadza nas na powrót do Lanckorony. W ten sposób zamykamy pętlę romantycznej trasy bryczek konnych.
 
Wędrówki narciarskie
W gminie Lanckorona wytyczono trzy trasy dla amatorów narciarstwa biegowego - w Lanckoronie, Izdebniku i Skawinkach. Oprócz tych oznakowanych szlaków można też wędrować na nartach wzdłuż pieszych szlaków turystycznych (niebieskiego i zielonego) oraz ścieżkami spacerowymi oznakowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony na Górze Lanckorońskiej.
 
Trasa narciarstwa biegowego w Lanckoronie
Trasa (licząca 12 km) biegnie przez północne, zalesione stoki Góry Lanckorońskiej (550 m n.p.m.). Bieg lub spacer na nartach można rozpocząć pod ruinami średniowiecznego zamku pętlą wokół Góry Lanckorońskiej. Proponujemy wędrówkę Aleją
Zakochanych, Aleją Cichych Szeptów, Drogą do Dawnego Kamieniołomu, Dawnym Traktem Królewskim, aby znów wjechać na Aleję Cichych Szeptów oraz Aleję Zakochanych i zamknąć pętlę na polanie pod ruinami zamku. Stąd szlak narciarski prowadzi Aleją Zakochanych w kierunku Łazów, przecinając drogę asfaltową w Lanckoronie "Za Górą". Dalej wędrujemy wśród pól i młodników leśnych. Pokonawszy ok. 4 km leśnej drogi, docieramy do drogi asfaltowej na Bajorach po wschodniej stronie Lanckorony. Szlak zapewnia malownicze widoki i spotkania ze zwierzętami. Można zobaczyć sarnę, zająca, dzika i lisa.
 
Trasa narciarstwa biegowegow Izdebniku
Oznakowana trasa długości 2,5 km biegnie od Chatałówki do centrum Izdebnika. Wędrujemy skrajem lasu i pól wzdłuż historycznego traktu. Po drodze podziwiamy przepiękne widoki na łagodne wzgórza Beskidu, Leńcze, Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i Zarzyce.
 
Trasa narciarstwa biegowego w Skawinkach
Oznakowana trasa długości 2 km prowadzi przez las "Kamionka" na górze Chełm do drewnianego kościoła w Skawinkach. Roztacza się stąd wspaniała panorama Beskidu Makowskiego i Żywieckiego z Babią Górą w tle.

Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer