Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer

panel+u%BFytkownika
Nie jesteś zalogowany !!!
Nie masz konta
Zarejestruj się »


wyszukaj+na+stronie


  

 

 

PARTNERZY 


informacje+o+stronie
Liczba wizyt:
2 805 005

Ilość odsłon:
5 857 827

Ostatnia aktualizacja:
2016-03-03 08:35:08


0Valid HTML 4.01 Transitional

Sołectwa

IZDEBNIK

Jzdebnik wieś ciągnąca się wzdłuż potoku Jastrzębskiego, leżąca na wysokości 269-320 m n.p.m. przy drodze Kraków - Cieszyn. Wieś ta występuje po raz pierwszy w zapiskach historycznych w roku 1346. W dokumentach znajdujemy imię pierwszego sołtysa Wenceslaus de Isdibnik. Wraz z leżącymi wokół Lanckorony wsiami Bieńkówką i Skawinkami należała do najwcześniejszych królewszczyzn. W czasie zaborów Izdebnik został sprzedany przez rząd austriacki wraz z częścią starostwa lanckorońskiego księżniczce saskiej Franciszce. w roku 1944 partyzanci przeprowadzili akcję zborjną przciwko 70 gestapowcom przebywajacym w dworze izdebnickim. Niewielu już dziś pamięta, że w Izdebniku znajdowała się kiedyś słynna na całą Galicję i resztę Austro-Wegier wytwórnia alkoholi gatunkowych. Była nazywaną Fabryką wódek zdrowotnych, a jej produkty to powszechnie znane jastrzebiakai. Założycielem tej firmy był przedstawiciel cesarskiego rodu Habsburgów - arcyksiążę Rainer, który w latach 90 XIX wieku nabył majątki dworskie w Jastrzębi i Izdebniku. Po II wojnie światowej zniknęły na dobre jastrzębiaki arcyksiążęce. Podobno, jak mówią najstarsi mieszkańcy wsi naszej okolicy, ostatni mistrzowie habsburskiej wytwórni wódek zdrowotnych zabrali bezpotomnie do grobu receptury tych trunków.

 
JASTRZĘBIA

Wieś o walorach letniskowych, położona w bliskiej odległości od Lanckorony, na wysokości 340-390 m n.p.m. Notowana po raz pierwszy w roku 1402 jako wieś w Jastrzembie. Historycznie miejscowość została założona na trasie rzecznej potoku Jastrzębskiego przy średniowiecznym trakcie wiodącym z Lanckorony do myślenic. Rozwój przestrzenny wsi do połowy XIX wieku w niedużym stopniu wykroczył poza średniowieczne rozplanowanie i utrzymał luźną zabudowę zagrodową, nie nie wykształcając form przysiułkowych. Zabudowa wsi pojawiająca się prz tzw górnej drodze biegnącej z Lanckorony jest związana z rozwojem wsi i przypada na koniec XIX wieku i wiek XX. W tym czasie następuje rozwój przysiółków Zagroda i Podkiecka. Według legend nazwa wsi pochodzi od jastrzębia, który miał ostrzec króla przed najazdem wojsk nieprzyjaciela albo przed pożarem lasu, kiedy król wybrał się na polowanie.

 
PODCHYBIE

Wieś na lewym brzegu potoku cedron, bez źródłowej Genezy historycznej. Charakterystyczna dla Podchybia jest zabudowa w luźnej formie zagrodowej, która została ukształtowana juz w XVIII wieku. Wieś rozwijała się wokół zespołu dworsko-folwarcznego na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1870 roku liczyła 19 domów. W tym okresie posiadała 118 mórg roli ornej, 16 mórg łąk i grodów, 18 mórg pastwisk i 59 morgów lasu. Dalszy rozwój wsi w wieku XX oparł sie na wcześniejszej zagrodowej zabudowie i nie wyszedł poza ramy tego osadnictwa. Na Podchybiu znajdziemy dobre punkty widokowe na Lanckoronę, Beskid Średni i Pogórze Wielickie. Tutaj rozpoczyna się szlak bryczek konnych prowadzący przez gminę Lanckorona.
 

 
SKAWINKI

Wieś leżąca wsród wzgórz Beskidu Średniego, pomiędzy Górą Lanckorońską (555 m), Strońską Górą (508 m) i długim ramieniem Chełmu (604 m). Oddalona ok 4,5 km na południe od Lanckorony, przy drodze Brody - Budzów.