
GMINNE OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada 2015
11 Listopada to dzień bardzo ważny zapisany na kartach historii narodu polskiego. To niezwykły dzień dla każdego Polaka, dla całej Europy.
Polska po 123 latach niewoli narodowej i zrywów powstańczych odzyskała niepodległość właśnie w tym dniu 11 listopada 1918 r. Po podpisaniu w lasku Compiégne pod Paryżem przez Niemcy rozejmu nastąpił koniec I wojny światowej. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a dzień ten został ustanowiony Świętem Niepodległości.
W naszej gminie również ten dzień świętowaliśmy w szczególny sposób, tym razem zgromadziliśmy się wspólnie w sołectwie Izdebnik. Mieszkańcy gminy, władze oraz radni powiatu i gminy, delegacje jednostek OSP, druhowie, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, stowarzyszeń i grup nieformalnych wzięli udział w uroczystościach z tej okazji.
W kościele parafialnym w Izdebniku odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji ojczyzny celebrowane przez proboszcza parafii Izdebnik i Skawinek, w trakcie kazania ksiądz przypomniał nam „Katechizm polskiego dziecka” oraz znaczenie słów ojczyzna i patriotyzm. Po mszy świętej nastąpił przemarsz i oddanie hołdu wszystkim, którzy oddali życie w obronie naszej niepodległości, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Następne w takt Orkiestry Dętej OSP Izdebnik i Gminnej Orkiestry Dętej z Lanckorony przemaszerowano do Zespołu Szkół w Izdebniku, aby obejrzeć przygotowany program artystyczny przez nauczycieli, a wykonany przez dzieci i młodzież szkolną. Oprawa plastyczna przedstawiała mogiły poległych w walce o niepodległość. Brzoza stanowiła nawiązanie do czasów II wojny światowej, kiedy to Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką. Zapalone znicze świadczyły, że Polacy nie zapomnieli o poległych w obronie polskości. W pięknie przygotowanym patriotycznym programie artystycznym z montażem słowno-muzycznym „DROGI POLSKI DO NIEPODLEGŁOŚCI”, gdzie wykorzystano pieśni i piosenki m.in: „Jeszcze Polska nie zginęła”, „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara Piechota”, dzieci i młodzież przypomniały nam historię polski od zaborów aż do roku 1989 r. Przypominały nam o obowiązku „pielęgnowania przeszłości jak kwiatów” jak również o obowiązku i odpowiedzialności naszego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych pielęgnować i strzec.
Po części artystycznej goście skosztowali przygotowanych przysmaków i rozpoczęły się śpiewy pieśni patriotycznych.
Kozik
>> Facebook IZDEBNIK.INFO
|