Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer

Zobacz+r%F3wnie%BF
panel+u%BFytkownika
Nie jesteś zalogowany !!!
Nie masz konta
Zarejestruj się »


wyszukaj+na+stronie


  

 

 

PARTNERZY 


informacje+o+stronie
Liczba wizyt:
2 805 005

Ilość odsłon:
5 857 827

Ostatnia aktualizacja:
2016-03-03 08:35:08


0Valid HTML 4.01 Transitional

Wszystko i dla wszystkich / Kultura i Rozrywka / Uroczysta Msza Święta w Kapliczce Konfederatów w Lesie Groby

Uroczysta Msza Święta "Na Św. Michale"


Jak co roku – w majowe i wrześniowe popołudnie w Kaplicy Konfederatów w Lesie Groby odbywa się Msza Święta. I Tak też było tym razem. Organizowana jest przez Gminę Sułkowice i Ochotniczą Straż Pożarną w Harbutowicach.

 

Pomino, tygodniowej niesprzyjającej pogody, w tym dniu, tj. 27.09.2015 r. Anioł przedmuchał chmury deszczowe i zaświeciło słońce. Nad Leśnym Sanktuarium św. Michała stworzyła się niepowtarzalna atmosfera, której doświadczył tylko ten kto tam był. W promieniach słońca miejsce to nabiera szczególnej wartości, a ludzie zgromadzeni ze wszystkich okolicznych miejscowości – Lanckorony, Jastrzębi, Izdebnika, Skawinek, Zakrzowa, Budzowa, Palczy, Rudnika, Biertowic, Krzywaczki oraz oczywiście Gospodarzy czyli Harbutowic i Sułkowic, których było najwięcej, rozgrzali "serce" tej magicznej polany.

 

Należy wspomnieć, że w uroczystościach brały udział organizacje z każdej gminy, które na Mszę Świętą przyszły pieszo lub dojechali. Z naszej gminy przybyli m.in. Wójt Pan Tadeusz Łopata, Przewodniczący Rady Gminy – Ryszard Frączek na czele z Kołem Gospodyń Wiejskich z Jastrzębi, Radą Sołecką i przedstawicielami LKS Jastrzębianka, Ochotnicza Straż Pożarna z Jastrzębi, Sołtys Sołectwa Skawinki, Towarszystwo Przyjaciół Lanckorona oraz Akolada Izdebnicka.

 

Cała uroczystość rozpoczęła się od Uroczystego wkroczenia pocztów sztandarowych OSP oraz druhów. Następnie odbyła się Msza Święta odprawiona przez proboszcza Harbutowic – Janusza Stopiak.

 

Po uroczystej Mszy Św. rozpoczęła się integracja trzech powiatów, a organista z przenośnym instrumentem zmienił pieśni religijne na biesiadne. Strażacy zapalili ognisko – smażyli oraz częstowali przepyszną kiełbaską. Habutowickie Gospodynie kusiły zapachem swojego bigosu i przyciągały do poczęstunku nawet najbardziej opornych. Apetyty dopisywały – jedni jedli żeby się rozgrzać, inni degustowali, a jeszcze inni zgłodnieli po wycieczce i Mszy Świętej. Każdy dziękował za poczęsunek i bardzo miłą, życzliwą i sprawną obsługę. Nie zabrakło również kramu z cukierkami oraz słodyczy od strażaków dla dzieci.

 

Co roku to magiczne miejsce przyciąga tłumy ludzi rozciągniętych po polanie św. Michała. A odgłos ptaków i powiew wiatru przypomina nam jak bardzo ważny jest drugi człowiek. Integracja społeczna oraz tworzenie więzi. Coraz bardziej cieszy nas fakt, że w takich uroczystościach biorą udział dzieci, które poznają historię naszej ojczyzny i miejmy nadzieję, że za kilka lat również będą kontynuować ten piękny zwyczaj zapoczątkowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorona i Urząd Gminy Sułkowice.