Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer

panel+u%BFytkownika
Nie jesteś zalogowany !!!
Nie masz konta
Zarejestruj się »


wyszukaj+na+stronie


 



 

 

 

PARTNERZY



 


informacje+o+stronie
Liczba wizyt:
2 805 005

Ilość odsłon:
5 857 827

Ostatnia aktualizacja:
2016-03-03 08:35:08


0



Valid HTML 4.01 Transitional

O Lanckoronie

Lanckorona miasto do 13 VII 1933, obecnie wieś, siedziba gminy. Znana szczególnie w kręgach artystycznych, miejscowość letniskowa. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy, artystów ,reżyserów, pisarzy i innych zagorzałych wielbicieli.

          Co przyciąga do Lanckorony?

Unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny, malownicze niepowtarzalne krajobrazy, swoisty mikroklimat, czyste powietrze, a przede wszystkim cisza i spokój, które dają mozliwość dobrego wypoczynku od zgiełku współczesnej cywilizacji. Lanckorona jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa. Miejscowość jeszcze nie jest w pełni doceniona, ma duże mozliwości rozwoju w kierunku turystyki upraw ekologicznych - trzeba tylko mądrze pokierować jej rozkwitem.
turystyka


Jak już zostało wspomniane Lanckorona jest uroczą miejscowością wypoczynkową, która idealnie nadaje się na weekendowy wypad z rodziną. Niektórzy tę uroczą miejscowość nazywają płucami Krakowa. Nie ma tu bowiem ani smogu, ani zgiełku ruchu ulicznego, a noclegi zapewniają różnorakie pensjonaty.








krajobraz

Lanckorona jako położona na zboczu góry oferuje przepiękne widoki m.in.:
  • widok na Kraków ( przy dobrej pogodzie widoczny jest Kopiec Kościuszki).
  • Klasztor na Bielanach
  • Kalwarię Zebrzydowską wraz z Klasztorem
  • Babią Górę Beskidu Żywieckiego
Lanckoroną położona jest w Karpatach Zachodnich, na Podgórzu Karpackim, w regionie Pogórza Wielickiego. Zajmuje ona obszar, stanowiący pas przejściowy pomiędzy górami a kotlinami podgórskłimi. Teren ten ukształtowany został podczas faz góro-twórczych orogenezy alpejskiej. Pokryty jest utworami kredy, paleocenu, eocenu i oligo-cenu, w tym głównie marglami, łupkami, wapieniami, piaskowcami i piaskami. Spotyka się także porfir. Jedyną pozostałością czwartorzędu są mady w dolinach rzek -Cedronu, Jastrząbki i Skawinki. Najniżej położony punkt gminy mieści się w Podchybiu (250 m.n.p.m.) najwyżej - Lanckorońska Góra (550m.n.p.m.).

Pod względem warunków klima-tycznych gmina Lanckorona zalicza się do regionu śląsko-kr akowskiego. W regionie tym przeważają dni z pogodą umiarkowanie ciepłą, z dużym zachmurzeniem i wysokimi opadami. Wzniesiona na południowo - wschodnim stoku zalesionej przy wierzchołku góry, osłonięta od zimnych wiatrów północnych i dokuczliwych wiatrów zachodnich (dodatkowo osłaniana przez kilku kilometrowy grzbiet góry Chełm), Lanckorona w porównaniu do pobliskich miejscowości może poszczycić się łagodnym klimatem.
Położenie na wyniosłej i samotnie spiętrzonej górze zabezpiecza miejscowość od przykrych mgieł. W czasie gdy w Krakowie, a nawet w pobliskim Izdebniku, zalegają gęste mgły, Lanckorona jest od nich zupełnie wolna. Należy do miejsc o wyjątkowej przejrzystości powietrza wszystkim gleby brunatne, pseudobielice na podłożu lessowym i pseudobielice wietrz-niowe oraz mady glejowe J deluwialne. Pod względem przydatności rolniczej przeważają ziemie dobre i średnie (III i IV klasa bonitacji gleb).

Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer