Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer

panel+u%BFytkownika
Nie jesteś zalogowany !!!
Nie masz konta
Zarejestruj się »


wyszukaj+na+stronie


  

 

 

PARTNERZY 


informacje+o+stronie
Liczba wizyt:
2 805 005

Ilość odsłon:
5 857 827

Ostatnia aktualizacja:
2016-03-03 08:35:08


0Valid HTML 4.01 Transitional

Wydarzenia / Sadzonka Dębu Papieskiego

2015-03-20


Sadzonka Dębu Papieskiego

 

 

Z inicjatywy Wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopaty w dniu 20 marca 2015 roku Burmistrz Wadowic przekazał mieszkańcom Gminy Lanckorona sadzonkę autentycznego Dębu Papieskiego potwierdzoną certyfikatem.

 

Jest to niezwykle cenny upominek, gdyż w tym roku mija 10 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Sadzonka do naszej Gminy została przekazana w Urzędzie Miasta Wadowice na ręce przewodniczącemu Rady Gminy Lanckorona Panu Ryszardowi Frączkowi oraz pracownikowi Urzędu Gminy Pani Ewie Kolarskiej.

 

Dąb papieski, który zamieszka w naszej gminie ma szczególną historię. W Polsce historia papieskich dębów zaczęła się od sadzonek pochodzących z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II. W dniu 28 kwietnia 2004 roku w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników zostały zawiezione i poświęcone nasiona Chrobrego w ilości 2,5 kg. Nasiona Chrobrego pochodziły z najstarszego dębu szypułkowego w Polsce. Wiek dębu Chrobrego ocenia się na 745 lat. Pobłogosławione nasiona przez Jana Pawła II wróciły do Polski i od tej pory każdy „potomek” Chrobrego nazywamy dębem papieskim. Po powrocie do Polski żołędzie otrzymały certyfikat i świadectwo pochodzenia. Następnie trafiły do nadleśnictwa w Rudach Raciborskich, do gospodarstwa szkółkarskiego w Nędzy. Z uzyskanych informacji wiemy, że 630 nasion dojrzewało tam dwa lata, najpierw w pawilonach foliowych, później pod gołym niebem. Ostatecznie przetrwało 514 sadzonek, które zostały podzielone pomiędzy nadleśnictwa, szkoły, seminaria duchowne i sanktuaria w całej Polsce. Ze względu na duże zainteresowanie sadzonkami dwie dorodne sadzonki dębu papieskiego ze szkółki leśnej w Nędzy zostały przekazane laboratorium leśnemu w Sycowie i rozmnożone in vitro.

 

Drzewa wyrosłe z tych sadzonek mają szczególne znaczenie. Celem polskich leśników, jest aby te dęby rosły w całym naszym kraju i stały się  żywym i długowiecznym pomnikiem czasów, gdy po ziemi chodził papież Polak.

 

Dęby papieskie w Polsce sadzone są w sposób uroczysty z udziałem duchowieństwa i władz lokalnych. Dlatego nasza Gmina w celu upamiętnienia 10 roczny śmierci Papieża również zamierza wspólnie i  uroczyście  dokonać sadzenia dębu, który mamy nadzieję będzie dla mieszkańców  symbolem wytrwałości, siły i miłości do Ojczyzny.

 


 

 


 

 

Dąb Papieski Ojca Świętego Jana Pawła II z rodzinnych Wadowic