Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer

panel+u%BFytkownika
Nie jesteś zalogowany !!!
Nie masz konta
Zarejestruj się »


wyszukaj+na+stronie


  

 

 

PARTNERZY 


informacje+o+stronie
Liczba wizyt:
2 805 005

Ilość odsłon:
5 857 827

Ostatnia aktualizacja:
2016-03-03 08:35:08


0Valid HTML 4.01 Transitional

Informator / zabytki

Izba Muzealna i Rynek LanckorońskiIzba Muzealna i Rynek Lanckoroński
Izba muzealna powstała w 1967 r. z inicjatywy To-warzystwa Przyjaciół Lanckorony. Mieści się w budynku ocalałym z pożaru w 1868 r. Prezentowane są tu eksponaty z codziennego życia mieszkańców, głównie z początku XX w., wykopaliska z ruin Zamku oraz makieta Rynku lanckorońskiego sprzed tragicznego pożaru. W Izbie mieści się centrum dokumentacyjne Ekomuzeum Lanckorona.

Izba Muzealna im. prof. A. Krajewskiego zaprasza
Sobota - 10.00 - 15.00
Niedziela - 13.00 - 18.00
Bilet normalny - 4.00 zł, Bilet ulgowy - 2.50 zł /grupy zorganizowane, dzieci, młodzież, emeryci i renciści/ .Dodatkowo możliwość następujących zajęć i wycieczek tematycznych:
-"Śladami Konfederatów Barskich" - wycieczka po trasie Konfederatów.
- "Ubiory i zwyczaje szlachty polskiej XVI - XVIIIw." - prelekcja.
- "Życie codzienne dawnych lanckoronian" - zwyczaje, stroje, rzemiosła,narzędzia.
- "Czy wiesz na co patrzysz?" - poznajemy topografię naszego regionu,oraz panoramę z góry lanckorońskiej.
- "Tajemnice dawnej zabudowy Lanckorony" - spacer po rynku i zwiedzanie Izby Muzealnej.
- "Przegląd stylów architektonicznych i ciekawostki kościoła parafialnego w Lanckoronie".Ośrodek Kultury organizuje również warsztaty ceramiczne wraz z prelekcją ohistorii ceramiki.Zajęcia, wycieczki i warsztaty - po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i warunków.

Rynek lanckoroński o spadku 9,5% (najbardziej stromy rynek na Szlaku Bursztynowym!) dekorują drewniane domy z lat 1868 - 72, z charakterystycznymi przejazdowymi sieniami, bramami mieczowanymi, miedzuchami, naczółkowo-przyczółkowymi dachami krytymi gontem oraz głębokimi podcieniami, które służyły kupcom do wystawiania towarów w czasie targów i jarmarków.
Kapliczka Konfederatów BarskichKapliczka Konfederatów Barskich
Wybudowana jest z ciosów kamiennych w 1910 r. - w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem na miejscu wcześniejszej drewnianej - dla upamiętnienia wygranej potyczki, w jakiej 1 listopada 1769 r. wojska konfederackie po wodzą Kazimierza Pułaskiego starty się z wojskami rosyjskimi.
Kapliczka św. AnnyKapliczka św. Anny
Wybudowana na przełomie XIX i XX w. powstała w miejscu, gdzie prawdopodobnie zostali pochowani oficerowie konfederacji barskiej po bitwie,jaka rozegrała się 22 czerwca 1771 r. pod Lanckoroną.
Krzyż Konfederatów na Dziale PaleckimKrzyż Konfederatów na Dziale Paleckim
Upamiętnia klęskę poniesioną 22 czerwca 1771 r. w bitwie z wojskami rosyjskimi. Poległych Polaków pochowano na placu boju w okolicy krzyża, a otaczający las nazwano Groby ( przed bitwą teren zwany był Droszczyzną) . Według niektórych przekazów oficerów pogrzebano w miejscu gdzie dzisiaj stoi kapliczka św. Anny.
Ruiny zamkuRuiny zamku
Zamek lanckoroński powstał przed 1359 r. na miejscu dawnego drewnianego gródka strażniczego z XIII w. Był rozbudowywany przez kolejnych tenutariuszy ziem lanckorońskich. Otoczony fosą, wyposażony w most zwodzony, obejmował dziedziniec, kaplicę zamkową i pomieszczenia gospodarskie. Podobno istniały też tajemne podziemne przejścia łączące Zamek z Rynkiem lanckorońskim.
Zamek byt jednym z głównych punktów oporu konfederatów barskich. Po konfederacji zamek zajęli Austriacy, którzy zamienili go na więzienie i koszary. Popadł w ruinę na przełomie XVIII i XIX w., głównie wskutek dzikiej rozbiórki. W 1999 r. ruiny Zamku lanckorońskiego zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO w ramach manierystycznego parku krajobrazowego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Stara poczta w IzdebnikuStara poczta w Izdebniku
Budynek austro- węgierskiej poczty konnej z 1780 r. służył do przeprzęgania koni i krótkiego wypoczynku podróżnym udającym się do Wiednia. Był tu zajazd, hotel, restauracja, skład win węgierskich, posterunek policji i areszt. Do Starej Poczty zawitał nawet Fryderyk Chopin w czasie podróży z Krakowa do Wiednia, który zachwycał się architekturą budynku i urokami okolicy. Poczta zbudowana jest na naturalnym spadku terenu, stąd od frontu budynek jest parterowy, od tyłu zaś - dwukondygnacyjny. Kondygnacja dolna obejmuje przesklepione piwnice. W tyle budynku znajduje się galeria arkadowo- filarowa o trzech efektownych arkadach na parterze i pięciu na piętrze.
Zespół dworski w IzdebnikuZespół dworski w Izdebniku
Datowany na XVI - XVIII w. został w XIX stuleciu rozbudowany. Przy dworze istniała gorzelnia - wielkiej sławy Fabryka Wódek Zdrowotnych i Likierów arcyksięcia Rainera Habsburga produkująca Jarzębiak Izdebnicki. Zespół parkowy składa się z parku krajobrazowego typu angielskiego, sadu i dawnego warzywnika oraz parku leśnego. Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej.
Zespół dworski w JastrzębiZespół dworski w Jastrzębi
Pochodzi z początku XIX w. Składa się z dworu, który zachował swoją oryginalną bryłę i formę, oraz zabudowań gospodarczych obecnie znajdujących się w ruinie. Dwór postawiła rodzina Lewakowskich. Do prac rolniczych zatrudniano okoliczną ludność. Obecnie w dworze mieści się szkoła podstawowa.

Izba Muzealna im. prof. A. Krajewskiego zaprasza
  • Sobota - 9.00 - 17.00
  • Niedziela - 12.00 - 19.00

W pozostałe dni zwiedzanie po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie

tel. 033 876-35-67 lub e-mail: gok_lanckorona@tlen.pl

 
 
Bilet wstępu w cenie: normalny - 4.00 zł
                                ulgowy    - 3.00 zł

podane ceny biletów obowiązują od 22 czerwca 2013 r.


Zapraszamy również na wycieczki po Lanckoronie i okolicy:

  • "Szlakiem Konfederatów Barskich"
  • Szlakiem „Anielskich studni” i architektury drewnianej
  • Po ruinach zamku lanckorońskiego
  • lub prelekcję z prezentacją multimedialną o historii Lanckorony i Konfederacji Barskiej
cena za oprowadzanie lub prelekcję  - 40,00 zł za 1 godz.

Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer